Yunanistan’daki ekonomik kriz sebebiyle medya sektörü de olumsuz etkilendi. Ancak bu olumsuz tablo, ülkesini seven, bağımsız haber yapma kaygısıyla ülkedeki politikacıları tarafsız bir şekilde eleştiren, güncel durumu olduğu gibi halka yansıtmayı ilke edinmiş gazetecileri işlerinden edemedi.

Mesleğini ülkelerinin kalkınmaları adına sürdürmek isteyen 130 kadar gazeteci, maaş alamayacak duruma gelmelerine rağmen 1000’er euro sermaye ortaya koyarak Elefterotipia Gazetesi‘ni kurdular.

Günümüzde iki kişinin ortaklık edemediği durumları görünce, 130 kişinin ortak bir çalışma içerisine girdiğini görmek, tarafsız bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmeyi hedef edinmiş olmaları gerçekten komşudan örnek alınacak bir durum.

Gazetenin bir diğer özelliği de ‘Efimerida Ton Sintakton’ yani “Editörlerin Gazetesi” adıyla bir kooperatif gazetesi olması. Sanırım buna benzer bir örnek ülkemizde yok.

Yunan tarihinde eşi benzeri olmayan bu hareket ile Yunan Gazeteciler özgür haber kaygısında başka kaygı taşımıyor gibi. Yunanistan’da %40’ları bulan işsizlik oranları ve medya öncülerinin gazetecilerin maaşlarını hala ödemeyemediğini varsayarsak, bu gazetecileri gerçekten alkışlamak lazım.

Girişimci Bağımsız Gazeteciler

yorum