15 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılan Nilüfer Kent Konseyi 18. Olağan Genel Kurul Toplantısında başkan adayı olarak yaptığım konuşmayı aşağıda bulabilirsiniz.


Değerli Divan Kurulu, Nilüfer Belediye Başkanım ve Nilüfer Kent Konseyi’ne gönül veren Nilüferliler, hepinizi saygıyla selamlıyorum, hoşgeldiniz.

Hoşgeldiniz diyorum çünkü bir anlamda bugün ev sahibi sayılırım. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde ofisi bulunan derneklerden biri olan Gönüllü Hareketi Derneği’nin başkanı Sertaç Şipka olarak bugün karşınızdayım. Bursa Oyuncak Kütüphanesi ve görme engelli bireylere yönelik seslendirme odası olarak 2 proje odamız daha, bu yerleşkede bulunuyor.

3 yıl süre ile Nilüfer Kent Konseyi başkanlığı görevini en iyi şekilde yapan, değerli büyüğüm, Fehmi Enginalp’e, yürütme kurulu üyelerine, konsey personeline, tüm temsilci ve gönüllülere teşekkürü bir borç bilirim. Bu bir bayrak yarışı. Her devir teslimde bu bayrağı bir çıta daha yukarıya taşıyabiliyorsak, ne mutlu bize!

Başkan adaylığı sürecimde çok ilginç durumlar karşılaştım. Bir avuç insanın dışında, “ya Sertaç neden böyle bir işe giriştin” diyen olmadı, aksine çok güzel geri dönüşler aldım. Bu süreçte desteğini esirgemeyen ancak isimlerini sayamayacağım herkese çok teşekkür ederim. Burada bulunma amacımın ve sizlerle paylaşacaklarımın sizler için daha anlamlı olacağını düşünüyorum, o yüzden süreçte yaşanan bazı olumsuzluklardan bahsetmeyeceğim.

Türkiye’nin bugünkü yaş ortalaması 32. Ben de bugün 32 yaşında olan birisi olarak karşınızdayım. Hayatımın son 15 yılında sivil toplum hayatımın hep odak noktasında oldu. 2008 yılında Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Ardından bir yıl süre ile Almanya’da bir Avrupa Birliği projesinde gönüllü oldum, orada çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştım. Döndükten sonra 2009 yılında Gönüllü Hareketi Derneği’ni kurduğumda 22 yaşındaydım. 2010 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde sırasıyla Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Bursa Kent Konseyi ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nde 5 yıl kadar çalıştıktan sonra kendi isteğim ile kamudan ayrıldım. 2015 yılından itibaren bu yana sivil toplum kuruluşlarında profesyonel olarak çalışmaları sürdürüyorum. 2018 yılında insanı yardım alanında çalışan uluslararası bir vakfın Bursa’daki toplum merkezini kurarak, 25 kişinin istihdam edildiği 2 uluslararası insani yardım projesini yürüttüm. Son 10 yıldır Gönüllü Hareketi Derneği’nin çalışmaları ile ilgileniyorum.

2 yıl önce kurmuş olduğum Sosyal Fayda Ajansı, özel sektör kuruluşlarına kurumsal sosyal sorumluluk danışmanlığı yapmakta, eğitimler vermekte ve sosyal girişimcilik projeleri üzerinde çalışmaktadır.

Yerel Gündem 21 sürecine geçişte, Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin kuruluşunda yer aldığımı da paylaşmak isterim. O günden bugüne kadar, Nilüfer Kent Konseyi’nin bir paydaşı ve destekçisi oldum. Bir çoğunuz ile çeşitli panel, eğitim ve toplantılarda zaten bir araya geldik.

Bugüne kadar edindiğim bilgi ve deneyimlerimin ışığında, demokrasi kenti Nilüfer’de demokrasiyi taçlandırmak, Nilüferlilerin karar alma mekanizmalarına katılımını daha da güçlendirmek üzere çalışacağımdan şüpheniz olmasın. Nilüfer Kent Konseyi herkesin ve hepimizin ortak paydasıdır. O ortak payda da herkesin gönül rahatlığı ile buluşması, bir araya gelebilmesi, Nilüfer ve Bursa’nın sorunlarına yönelik çözüm üretmesi için çaba göstereceğim.

Ortak aklı savunmak, hak ve adalet temelinden ayrılmamak için farklı etkinlikler düzenleyebiliriz. Ancak bunu yaparken Nilüferlileri, Nilüferlilerle karşı karşıya getirmemeliyiz. Uçlarda durmaktan kaçınmalı, partiler üstü olan çatımıza sahip çıkmalıyız. Kent konseyi imajının olumlu olmasına çok dikkat etmeliyiz.  Herkesin katılmak isteyeceği bir kent konseyi algısını Nilüfer’de oluşturmalıyız, kimse dahil olmaktan imtina etmemeli. Barış, işbirliği ve ortak akıl denince Nilüfer’de akla gelecek olan kent konseyi, kurucu değerlerimiz çizgisinde kalmalıdır.

“Bu yaşta nerden buluyorsun başkan adaylığı cesaretini” diye soranlar oldu. Cevabını buradan vermiş olayım… Türkiye’de umudu yeniden yeşerten İmamoğlu ve “tüm ümidim gençliktedir” diyen Mustafa Kemal Atatürk cesaretimin esas kaynağıdır. Güvencim ise özümden gelmektedir.

Bugün burada birden fazla başkan adayı olduğu için ayrıca sevinçliyim. Seçim biliyorsunuz adaylar arasında yapılır. Seçilsem de seçilmesem de, 1 oy da alsam, oyların hepsini de alsam, bugün burada bir seçim olacak. Hem demokrasi kenti Nilüfer’e yakışır bir şekilde. Nilüfer Kent Konseyi tarihinde ilk kez birden fazla başkan adayının olduğu bir seçime, bugün hep birlikte tanıklık ediyoruz. O adaylardan biri olmaktan da büyük bir memnuniyet duyuyorum. Dilinde ve kalbinde “demokrasi” olan herkesin bunu kutlaması gerekir.

Nilüfer’deki STK’ların en güçlü olduğu ve son yıllarda sivil toplumun kalbinin attığı Nilüfer Dernekler Yerleşkelerinden ilk kez bir başkan adayının çıkıyor olması da, bugün ayrıca anlamlıdır. Yerleşkelerin kuruluş amacının gerçekleşmiş olduğunun ve yapılan yatırımının yerini bulduğunun en önemli göstergesidir.

Yürütme kurulu listesi hazırlayarak el altından dolaştırmayı veya alışılageldik şekilde birilerini işaret etmeyi, Nilüfer Kent Konseyi’nin şu anki demokratik yapısı açısından doğru bulmuyorum. Bu nedenle hiçbir listeyi veya listede adı geçen adayı desteklemediğimi belirtmek isterim. Nilüfer’deki sivil toplumun manipüle edilemeyecek kadar güçlü ve bağımsız ruhlu olduğu apaçık ortada. Özellikle Nilüfer Dernekler Yerleşkelerinde faaliyet gösteren STK’ların birbirinden değerli adayların olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bugün, özgür iradesi ile aday olan ve yine siz değerli delegelerin özgür iradesi ile akademik odalardan, sendikalardan, sivil toplum kuruluşlarından, muhtarlardan ve üyelerden hangi yürütme kurulu üyesi seçilirse seçilsin, başkan seçilmem halinde memnuniyetle çalışacağımı bilmenizi isterim.

Şimdi sizinle 10 maddelik adaylık manifestomu paylaşmak istiyorum.

MANİFESTO

 1. Katılımın Güçlendirilmesi
  • Nilüferlilerin mahalle komitelerine daha fazla katılımını destekleyeceğiz. Mahalle Komitelerine katılımı artırarak etkisini güçlendireceğiz. Bursa’nın diğer ilçe ve mahallelerinde oturan vatandaşların kendi belediyelerinden bunu talep eder hale gelmesi için daha fazla anlatacak ve özenilecek hale getireceğiz. Diğer şehirlerdeki bu demokratik katılım mekanizmasının kurulması için deneyim paylaşımını sürdüreceğiz.
  • Yeni meclisler kuracağız. Engelliler, Sağlık, İş Dünyası, Sivil Savunma, Kültür-Sanat, Yabancılar ve Muhtarlar Meclislerini öncelikli olarak ele alacağız. Bakın, Nilüfer Kent Konseyi binasının engelliler için daha ulaşabilir bir yapıya kavuşturmamız çok önemli, Nilüfer Kent Konseyi’ndeki tuvaletlere engelli vatandaşlarımızın ulaşması ve FSM caddesinden Kent Konseyi’ne girmesi mümkün değil.
  • Çalışma gruplarının ise daha işlevsel hale getirilmesine çalışacağız.
 1. Etkinlik Organizasyonlarının Devredilmesi

Kent Konseyi’nin yerel bir STK ya da belediyenin bir müdürlüğü gibi çalışmasından vazgeçeceğiz. STK’ların yapabileceği etkinlik ve faaliyetleri onlara devredeceğiz. Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği şenlikleri de belediyeye devrederek yalnızca vatandaşların katılımını sağlamaya yönelik organizasyon desteği vereceğiz.

 1. Proje Bazlı Çalışmaların Artırılması

Son yıllarda konseydeki proje bazlı çalışmaların sayısı oldukça azalmış durumda. En güzel işbirliği örneklerden birisi olan Oyun Engel Tanımaz Parkı gibi çok daha fazla projenin hayata geçirilmesi için gayret edeceğiz.

 1. Yeni Bir Mekâna Geçiş

Nilüfer Kent Konseyi’nin yeni, daha büyük ve erişilebilir bir yere taşımak için Nilüfer Belediye başkanımızdan destek isteyeceğiz. Oldukça merkezi bir noktada bulunan Kent Konseyi binasını Gençlik Evi, Kadınlar Meclisi, Emekliler Lokali veya bir başka şekilde faaliyet göstermesine çalışacağız.

 1. STK’ların Temsiliyetinin Artırılması

Beşevler ve Karaman Dernekler Yerleşkelerindeki STK’ların Nilüfer Kent Konseyi’ndeki süreçlere daha fazla katılımını sağlayacağız. Gönüllülerin STK’lara daha fazla katılıp Kent Konseyi süreçlerine STK’lar üzerinden dahil olmasını sağlayacağız. Bu şekilde örgütlenmeyi daha fazla desteklemiş olacağız.

 1. Şeffaf ve Hesap Verebilir Olma

Ortak yaşam kültürünün en önemli değeri haline gelmekte olan iki kavram var bugün: Şeffaf olma… Hesap verebilme… Herkesin ortak olduğu bir şeyi, kimseden saklamamalıyız. Nilüfer Kent Konseyi Yürütme Kurulu kararları 2012 yılından bu yana web sitesinde yayınlanmıyor. Yürütme kurulu kararları ile NKK bütçesini şeffaf bir biçimde internet sayfası ve sosyal medya kanallarımızda paylaşacağız. Yıllık faaliyet raporu her yıl düzenli olarak hazırlayarak ve tüm paydaşlara göndereceğiz.

 1. Daha Aktif Bir Yürütme Kurulu

Yapılan toplantılar ve faaliyetlerde seçilen yürütme kurulu üyelerinin görev süresi boyunca aktif olarak çalışmalara katılmasına ve sorumluluk üstlenmesine azami derecede dikkat edeceğiz. Sizlerden bugün bir ricam var. Bir gün değil, her gün aktif olabilecek yürütme kurulu üyelerini seçmenizi istiyorum. Nilüfer Kent Konseyi çalışanların gölgesinde kalmayacak ve hep birlikte uyumlu çalışacak bir yürütme kurulunun oluşması, Nilüfer’deki sivil toplum temsiliyetini daha da güçlendirecektir.

 1. Tüzük Değişikliği

Kent Konseyi tüzüğümüzü katılımcılığı daha da destekleyen, temsilde adaleti sağlayan ve de en önemlisi… Daha anlaşılır olacak ve tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir tüzük değişikliği yapacağız.

 1. SPK’nın NKK’ya Devri

Nilüfer Belediyesi ile bir fikir birliği sağlayarak Sosyal Projeler Kurulu (SPK) sekreteryasının kent konseyleri geleneğine uygun bir şekilde Nilüfer Kent Konseyi’ne getirilmesine çalışacağız. Sivil toplumun ve sivil toplum kuruluşlarının taleplerine Nilüfer Kent Konseyi’nde yanıt vereceğiz. Bu şekilde Nilüfer Kent Konseyi’nin sivil toplumun merkezine gelmesini de sağlamış olacağız.

 1. Ön Seçim Sisteminin Desteklenmesi

Tam demokrasi ve demokratik katılım için Nilüfer ve Bursa’da yapılacak her seçimde, adaylar belirlenmeden önce, Nilüfer ilçesindeki tüm muhtarlıklarda sandıklar kurarak, partiler üstü bir anlayış ile ön seçim yapacağız. Bu seçimlerde ayrım göstermeksizin tüm Nilüferlilerin katılımını sağlayacağız. Yapılacak ön seçim sonuçlarını açık bir biçimde tüm kamuoyu paylaşacağız. Bu sonuçları siyasi partiler dikkate alsın ya da almasın, tüm vatandaşların katılımı ile tam demokrasinin sağlanabilmesi için bu önemli adımı hep birlikte atacağız.

Konuşmamın sonuna gelirken… Kendisine tanınan bu demokratik temsil hakkını kullanarak, kendi özgür iradesi ile tercihini yapacak olan tüm Nilüfer Kent Konseyi temsilcilerini gönülden tebrik ediyor, beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Nilüfer için, her şeyin çok güzel olmasını diliyorum.

Nilüfer Kent Konseyi Başkan Adaylığı Konuşması

yorum