kimdir-foto

E-Posta adresim: sertac@sosyalfayda.com

Toplumsal yaşama ve insanlığın gelişimine gönül vermiş biriyim. Meraklıyım ve blog yazarım. Seyahat etmeyi severim. Fotoğraf çekmeyi de. En çok da sohbet etmeyi…

2004 yılında üniversite topluluklarında başlayan sivil alan faaliyetlerine başta kuruculuğunu yaptığım Gönüllü Hareketi ve diğer kurumlarda devam ediyorum. Niyetim sivil toplum faaliyetleri aracılığıyla insanların diğer insanlar için ve insanlık için değerli ve ihtiyaç olan konularda çözüm üretmelerini sağlayacak organizasyonu ve örgütlenmeyi sağlamak. Bu niyetle çalışan kişi, kurum ve kuruluşlara kolaylaştırıcılık yapmakla birlikte eğitmenlik de yapıyorum.

Edindiğim bilgi ve deneyimi, günümüz çağına en uygun bir biçimde blog yazılarımla aktarmaya (zaman ayırabildikçe) gayret gösteriyorum.

Gençlerin vizyonlarını geliştirmeleri, yaşadıkları dünyayı daha yakından tanımaları, yeteneklerini keşfederek kendilerini bulmaları için yerel ve uluslararası gençlik programları organize ediyorum.

İş fikri olan, işinde yenilik yapmak isteyen kişilere kolaylaştırıcılık yapıyorum. Ataletlerini yenmelere, işbirlikçi ve sürdürülebilir bir sistem oluşturmalarına destek oluyorum.

Soyadım genellikle çok karıştırılır ve telaffuz edilmekte de zorlanılır. Bazıları Şikka, Şıpak ya da Şıpka şeklinde söyleyip, yazabiliyor. Soyadımın nereden geldiğine gelince; dedem İsmail Şipka (mekanı cennet olsun!) Makedonya Üsküp’ten göçüp Türkiye’ye gelmiş. Adım İsmail olsun istemişler ama dedem “ne öyle, ben öldüm mü de(!) çocuğa adımı veriyorsunuz!” demesi üzerine, sevilen eski bir Ermeni komşunun oğlunun adını vermişler bana. Pek sevdiğim adımın anlamı TDK‘da da güzel özetlenmiş.

Anne tarafında soyumuz 16. yüzyılda Kahramanmaraş’ta yaşamış ve nesli yaşamakta olan, Kireççizade’lere dayanıyor (belgelidir). Herkesin ismini bildiği, üniversitesi ile bazen alay ettiği ancak şahsen pek tanımadığı Sütçü İmam, anne tarafımdan 4. kuşak dedemin torunu olmaktadır. Kurtuluş mücadelesinde gösterdiği vatanseverlikten dolayı sonradan Sütçü İmam’ın ailesine Türksoylu soyadı verilmiş.

Doğum günüm 18 Haziran. Burcum İkizler. Burçlara inanırım, ama kime inanacağını şaşıranlardanım. İkizler burcunun çift karakterli oluşu, dengesizliğin değil; çok yönlülüğünden olduğunu iyi bilirim.

Bursa‘da doğmuş, büyümüş, okumuş ve hala Bursa’da yaşayan biriyim.

Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü‘ne girdiğimde 17, mezun olduğumda 21 yaşındaydım. İlk yurt dışı deneyimimi bir Avrupa Birliği projesi Azerbaycan‘a giderek yaşadım. Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kapsamında 1 yıllık yaşam tecrübesi ile Almanya’dan döndüğümde ise 22. yaşımı yeni bitirmiştim.

29 Ekim 2009′da Gönüllü Hareketi’nin kuruculuğunu 22 yaşımda yaptım. Başkanlık görevine devam etmekteyim.

Hiç aklımda yok iken, bir arkadaşımın sen bu işi yapmalısın diyerek tavsiye etmesi üzerine, Bursa Büyükşehir Belediyesi‘ne iş başvurusunda bulunarak (referanssız!) belediyeciliğe ilk adım attığımda ise Mayıs 2010 idi. Yine kendi özgür irade ve isteğim ile ayrıldığım da ise, tarih 01 Ocak 2015’idi.

Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Enerji Ana Bilim Dalı’nda 2010 yılında maceralı bir yüksek lisans programına başladım ancak 2014 yılında kaydımı sildirdim. Aynı yıl, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde çok-disiplinli bir kariyer ve farklı ilgi alanları ile yoğrulmuş zengin ve kalite bir yaşam arzusu ile Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde yüksek lisansa başladım. Bunu bölümü de bilimsel hazırlığı tamamlayarak bıraktım.

Bir gönül insanı hayat arkadaşım olduğunda ise yaşım 28 idi.

2017 yılında – 30 yaşıma ithafen – bir şirket kurdum ve adı “Sosyal Fayda Ajansı“.

2018 yılında Barlas, ailemize katıldı. Yaşam serüveni devam ediyor…

2020 yılında Kids & Joy markasını eşimle birlikte kurduk.

2022 yılında kurucusu olduğum Gönüllü Hareketi Derneği’nin başkanlık görevini devrettim.


Erdem olduğuna inandığım şeyler: Özür dileyebilmek, teşekkür edebilmek, vefakar kalabilmek.

En çok tedirgin eden insanlar: Fanatikler, tasallut sahipleri, düşünmeye zaman ayırmayacak kadar çok çalışanlar, çok konuşanlar ve çok sessiz kalanlar.

En özlü söz: Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir (Konfiçyus), İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız (Hz. Ömer)