Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden kendi isteğim ile ayrılmamın ardından “Kamuya Kapak Atmak” merakı içinde olan, kamuda çalışan ve rahat(!) konfor alanından çıkmak ve sınırlarını genişletmek isteyenler için deneyimlerimi paylaşmaya devam ediyorum.

Geçen 4,5 yıllık süre zarfında çalıştığım yerler, görev ve sorumluluklarımı bu yazıda paylaşıyorum. Kamuda en aktif şekilde ve farklı farklı birimlerde 4,5 yıllık bir sürenin en dinamik ve yenilik dolu bir biçimde ne şekilde gerçekleştirilebileceğinden bahsedeceğim sizlere. Tabi çalıştığınız alanda siyaset yapmadan işlerinizi yürütmeyi tercih ederseniz…

Bir çalışma raporu niteliğinde olan bu derleme, daha önce paylaştığım “İşten Ayrılış Yazısı” ile birlikte tüm üst yöneticiler ek olarak sunulmuştur.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

Çalışma Süresi: 12 Mayıs 2010 – 13 Mart 2012

Görev: Organizasyon Sorumlusu

Sorumluluklar: Merinos AKKM çevresel ve iç mekan düzeninin sağlanması, etkinliklerin organizasyonunun yapılması, müşterilerle görüşmelerin sağlanması, Bursa’ya gelen heyetlere Merinos AKKM’nin gezdirilmesi, Merinos AKKM’nin ilk sosyal medya ve web sitesi ile kurumsal tasarımlarının hazırlanması sürecinin yürütülmesi ve destek olunması, Merinos AKKM’nin stratejik partnerlerinin oluşturulması konusunda çalışmaların yürütülmesi, pazarlama çalışmalarının yürütülmesi, vb.

Ayrılma Sebebi: Seçilerek işe alınan ekip dağıtılarak herhangi bir açıklama yapılmadan görev yerim yurtdışı ziyaretim sonrasında değiştirildi.

Yerel Gündem Şube Müdürlüğü – Bursa Kent Konseyi

Çalışma Süresi: 14 Mart 2012 – 06 Ocak 2013

Görev: İletişim ve Organizasyon Sorumlusu

Sorumluluklar: 2.Uluslarararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest) kapsamında Yürütme Kurulu Üyeliği, festival sosyal medya ve web sitesi tasarımının ve editörlüğünün yapılması, festival gönüllü koordinasyonun sağlanması ve destek olunması, Bursa Kent Konseyi çalışma gruplarının kolaylaştırıcılığı ve etkinlik organizasyonları.

Ayrılma Sebebi: 2.BursaFotoFest’in organizasyonun sonrasında yaptığım iş ile ilgili herhangi bir sorun yaşamama rağmen “sen bize fazlasın” açıklaması ile görev yerim değiştirildi.

Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Çalışma Süresi: 07 Ocak 2013 – 31 Aralık 2014

Görev: Mühendis

Sorumluluklar: 18.10.2012 tarih ve 2012/407 esas no’lu ve 1020 sayılı Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile onaylanan daire başkanlığı hizmet yönetmeliğine göre belirlenen görev ve sorumluluklar ile plansız gelişen her türlü iş, plan ve projenin gerçekleştirilmesi.

Ayrılma Sebebi: Çalışma şartlarım ve statüm ile ilgili yaptığım girişimlere rağmen olumlu sonuç alamamam üzerine, yeni sözleşme döneminde kendi isteğim ile.

ÇALIŞMALARIMDAN BAZI ÖRNEKLER

Hiçbir çalışma, hiçbir başarı ya da başarısızlık yoktur ki tek bir kişi sayesinde olsun. Her türlü çalışma özellikle kurumsal yapılar içerisinde, bir takım olmayı gerektirir. Takım içerisinde farklı rollerde birçok oyuncu bulunur. Yapmış olduğum çalışmaları aşağıda açıklarken takım olma bilincinden uzak ve tüm bunları tek başıma gerçekleştirmiş veya gerçekleştirmeye çalışmış gibi düşünmediğimi bilmenizi isterim. Ancak, yıldız bir takım yalnızca yıldız oyunculardan oluşur.

Merinos Kongre Kültür Merkezi

Mekânsal Tasarımlar

Merinos AKKM’nin ilk dış mekan görsel tasarımlarını çekirdek ekibimiz ile birlikte gerçekleştirdik, yurtiçi ve yurtdışındaki kongre merkezlerinin internet araştırmalarını yaptık ve tasarım programları ile hazırladığımız dosyaları yöneticilerimize sunduk. Bugün o tasarımları yaptığımız alanlarda Merinos AKKM’nin görselleri bulunmaktadır.

Pazarlama ve Sponsorluk İşleri

Merinos AKKM’nin Türkiye ve özellikle Avrupa çapındaki kongrelere ev sahipliği yapmasında izlenebilecek yollar konusunda alternatif raporlamalar yaptık. Özellikle İstanbul merkezli firmalar ile sponsorluk görüşmeleri yaptığımız bir dönemde oldu ve Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)’nin haftanın belli günleri için Merinos AKKM’yi yıllık olarak kiralama talebi oldu. THY’nin ana sponsorluğu, BEBKA’nın ve Dr.Brenner Grubunun’nun Bursa’da ofis açma sürecinde Etibank Caddesi (Kuzey Cephesi)’ndeki boş bulunan ofislerin kiralanmasına yönelik görüşmeler gerçekleştirildi. O kısımdaki ofisler bugün de boş durmaktadır.

Yerel Gündem Şube Müdürlüğü

2.BursaFotoFest

Festivalin organizasyonunda yürütme kurulu üyeliği yaptım. Festivalin sosyal medya ve web editörlüğünü gerçekleştirdim ve gönüllü koordinasyonunda etkin bir rol aldım. Festival tüm sosyal medya hesapları güncellendi ve BursaFotoFest – BursaPhotoFest isim ikiliğinin giderilerek BursaFotoFest markasının oluşturulması noktasında çalışmalar yürüttüm. Turkcell ve THY gibi uluslararası faaliyet gösteren Türk şirketlerinin sponsorluğunun alınması ve festival bütçesi hususunda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarını etkin kullanma konusunda sponsorluk önerilerim oldu ancak kabul görmedi.

İletişim ve Organizasyon Çalışmaları

Bursa Kent Konseyi’ndeki çalışma gruplarının bazılarının kolaylaştırıcılığı ile çalışma grupları ile kent konseyinin genel etkinliklerinin iletişim ve organizasyonunda, etkinlik hazırlığından duyuru çalışmalarına, sergiden toplantı organizasyonuna, tanıtım işlerinden tasarım çalışmaları ve posta gönderimine kadar birçok çalışma da yer aldım.

Mavi Kapak – Dünya’nın En Büyük Mozaiği Guinness Rekoru Projesi

Plastik mavi kapaklar yıllardır Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve diğer kurumlar tarafından toplanıyor ve engellilere toplanan geri dönüşüm materyallerinin satışı ile akülü sandalyeli araçlar alınıyor. Bu konuda ne yapabiliriz diye beyin fırtınası ve araştırma yaptığımız da Dünya’daki örnekleri de inceledik ve benzer çalışmaların olduğunu gördük. Kilogramı 1 TL’den geri dönüşüme verilen 2 kg. mavi kapak için 10 TL’lik kargo ücretinin Bursa Kent Konseyi tarafından ödenmesi, 10-100 kg. mavi kapak alımı için 1 araç, 1 şoför ve 1 personelin görevlendirildiği ve yerine göre 50 km’lik yol için akaryakıt harcadığını düşününde daha katma değerli bir şekilde engelliler için bütçe oluşturulabileceğini düşündük. Dünya’nın en büyük plastik kapak mozaiğini geniş ve gönüllü katılımlı bir etkinlik ile (konserler, eğlence parkları, engelli yarışları, vb.) yapılabileceğini ve sağlanan sponsorluklar ile çok fazla gelir elde edilebileceği ve daha fazla engelliye destek verilebileceği yönündeki bir projeyi hazırladım ve sundum. Ancak kabul görmedi.

Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Anti-Stick Color Paint

İnternet araştırmalarım sonucu bulduğum üstün özellikteki Güney Kore menşeili nanoteknolojik boya maddesini bularak, Türkiye’deki ilk uygulamayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirdik. Çekirge-Heykel, Cumhuriyet Caddesi ve T1 Tramvay Hattı’nın kataner direklerini anti-stick özellikli boya ile boyandı. Yapılan uygulama sonucu söz konusu yüzeylere hiçbir şekilde izinsiz ilan ve duyuru yapıştırmak mümkün olmamakta, yapıştırılan nesneyi boya kendi üzerinden atmaktadır. Yapılan bu çalışma ile Kent Estetiği anlamında önemli bir görüntü kirliliğinin önüne geçilmiş oldu.

Sokak Sanatı Çalışmaları

Sokak Sanatı ve Grafiti çalışmalarının Bursa’daki münferit alanlar yapılmasına yönelik ilk dosyayı oluşturdum ve yöneticilerimle Gezi Parkı olaylarının başladığı haftanın hemen öncesinde paylaştım. Bursa’da ilk kez yapılması gündeme gelen bu çalışmayı gerçekleştirmek konusu, Gezi Parkı’nda yapılan grafiti ve sokak çalışmaları ile benzer algı oluşturabileceği nedeniyle askıya alındı. Ardından diğer birim çalışanları ve üst yöneticilerle yapılan görüşmelerde olumlu geri bildirimler alınarak ilk çalışma aradan geçen 1 yılın ardından başlatıldı. Ve üst yönetimin de desteği ile duvar boyama ve sokak sanatı çalışmaları şu an büyük bir hızla devam etmekte, vatandaşın da takdirini toplamaktadır.

Sokak Müzisyenleri Projesi

Bursa’daki sokak müzisyenlerinin Zabıta tarafından dövülmesi ve enstrümanlarına zarar verilmesi haber olunca, hem belediyenin imajını düzeltmek hem de yaptığımız sokak sanatı çalışmaları ile sokak müzisyenlerini bir arada ele almak, yaşayan ve turistik bir kent yaşamı misyonu ile bir proje oluşturduk. Bu çalışmada sokak müzisyenlerinin müzik yapabilecekleri yerler kent merkezinde tek tek belirlendi ve rapor haline getirildi. Belirlenen alanlara konulacak olan ve sabit kalacak olan yerden hafif yüksek ancak küçük bir sahne tasarımının yapılması ve sokak müzisyenlerine müzik yapacakları yer verilmesi konusu ele alındı. Proje üst yönetime sunuldu ancak askıda kalmıştır.

Kent Estetiği Optik Denetim Sistemi

Sistemin kuruluş ve işleyişi konusunda projenin ilk başladığı günden bu yana sistem yöneticiliğini yaptım. Konum Tabanlı 360° Panoramik Kent Estetiği Denetim sistemi Türkiye’de ilk kez Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde hayata geçirildi ve şu an kullanılmaktadır. Sistem ile ana arterler “belediye içindeki vatandaş” temel düşüncesiyle denetlemekte, vatandaş şikâyetleri gelmeden önce kayıt altına alınmakta, ilgili birimlere gönderilmekte ve iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu proje sayesinde, konu ile ilgili belediye içi yazışmaları ortadan kaldırmış, mail sistemi üzerinden çalışır hale getirmiş bürokrasiyi ortadan kaldıran ve etkin bir denetimde 2 saat içerisinde ilgili birimine bildirim gönderen bir sistem kurulabilmiştir. İlgili haber: http://www.bursa.bel.tr/?bolum=haber&id=17356 (haberin okunma sayısı 9000’i geçmiştir.)

360° Panoramik Bursa Haritası

Kent Estetiği Optik Denetim Sistemi ile entegre olacak bu sistem ile Google Earth, Google Street View ve Yandex Panorama uygulamalarında olduğu gibi çekilen tüm fotoğraflar oluşturulacak yeni bir alt yapı ile hem belediye personeline hem de vatandaşa açılabilecektir. Böylece yine Türkiye’de ilk olan bir çalışma Bursa’da tüm ana-arterlerde yapılmış olacaktır. İhale dosyası ve teknik şartname oluşturulup teslim edilmiştir, olur ve onay sürecindedir. 

Kent Estetiği Vatandaş Mobil Entegrasyonu

Kent Estetiği Denetim Sistemi, Bursa’nın daha estetik bir kent haline gelmesini sağlamak için kurulmuş bir sistemdir. Ancak panoramik fotoğraf çekim yöntemi ile tespitler yapan Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ne zaman zaman ilgili birimlerden veya vatandaşlardan akıllı telefonları ile çekmiş oldukları fotoğraflarda gelmekte; bu talep iletilmektedir. Denetim çalışmalarını yaparken, olmadığımız, bulunamadığımız, denetimini o an yapamadığımız ancak vatandaşın gördüğü olumsuzluğu anında bizlerle paylaşacağı bir altyapıyı denetim sistemi ile entegre bir şekilde kurma noktasında bir modül tasarlandı. İhale dosyası ve teknik şartname oluşturulup teslim edilmiştir, olur ve onay sürecindedir.

Panoramik ve Lazer Sistemli İlan-Reklam-Tabela Denetim Altyapısı

Belediyemiz İlan-Reklam-Tabela denetimleri ve ölçümleri ağır bir işgücü ile teknoloji alt yapısı kullanılmadan, belediyemiz denetimlerinden daha çok vatandaş bildirimlerine dayanan bir yapıda sürdürülmektedir. Kent Estetiği Denetim Sistemi’nden yola çıkarak, İlan-Reklam müdürlüğü ve ilgili daire başkanlığı ve yüklenici firma ile yaptığımız istişarelerde teknoloji tabanlı, araç üstü lazerli tarama ve panoramik fotoğraf çekim tekniği ile ilan-reklam tabelalarının tespitini yapabilecek bir altyapı projesini fikir tohumlarını oluşturduk. Bu şekilde Bursa genelinde %70’lik reklam geliri kaybı, en fazla 1 milyon TL’lik bir yatırım ile bir yıllık sürede 20 milyon TL’lik geliri dönüşebilecek. Bu çalışma ile ilgili toplantılar yapıldı ve yapılmaya devam etmekte. Kent Estetiği’nde sahiplediğimiz/sahiplendiğim bu proje ile ilgili süreç Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nda devam etmektedir.

UNESCO Kültür Mirası Çalışmaları

UNESCO hazırlık sürecinde birimler arasındaki koordinasyonun ve ortak çalışmaların sağlanması noktasında Kent Estetiği Şube Müdürlüğü adına toplantılara katılım gösterildi ve gerekli iyileştirmelerin yapılması adına raporlar hazırlanarak ilgili birimlerine gönderilmesi sağlandı.

ATM Tipleştirme Çalışması

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gelen talepler adına Etüt Proje Şube Müdürlüğü tarafından Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ne görüş sorulması ile başlayan süreçte, BBB’nin kiraladığı tüm ATM’lerin raporu oluşturuldu. Bu rapor ilgili daireler olan Fen İşleri ve Emlak-İstimlak Dairesi Başkanlığı ile paylaşıldı. BBB’nin tüm Bursa genelinde yalnızca 30 civarı ATM’den kira alabildiğini gördüğümüzde, ATM’lerin tipleştirilerek daha fazla kiralama yapılarak belediyemize daha fazla gelir sağlayacak bir çalışma başlatıldı. Evlerin ve dükkanların ATM’lere izinsiz ve ruhsatsız dönüştürülmesi durumundan ötürü, konu ile ilgili bir meclis kararı alınması ve bankaların genel merkez/müdürlükleri ile birlikte çalışması gerekliliğinde görüş birliğine varıldı. Tarafımızdan başlatılan çalışma şu an askıda durmaktadır.

Alt-Üst Geçit Envanterinin Çıkarılması

Birimimiz tarafından BBB görev ve sorumlulukların kalan ancak boşta kalan işleri araştırdığımızda alt-üst geçitlerle ilgili bir belirsizliğin olduğunu tespit ettik. Engellilerin kullanımına uygun olmayan, bakım-onarım ve temizliği yapılmayan çokça ŞÖK gelen, Bursa’daki tüm alt-üst geçitler yapılan saha çalışmaları ile tespit edildi, kayıt altına alındı ve raporlandı.

Yerel Ulaşılabilirlik Mevzuatı Toplantısı Organizasyonu

Kent estetiği denetimlerimiz esnasında, engelliler arkadaşlarımızın geri bildirimleri doğrultusunda birim içinde bu konuda bir hassasiyet geliştirmeye çalıştım. Yaptığım araştırmalar sonucu belediyemiz teknik personelinin çok çeşitli projelere imza attığını ancak yerel ulaşılabilirlik konusunda yeterli bilgisinin olmadığı ve bu konuda eğitim almadığını ve mevzuatı takip etmediğini tespit ettik. Konuyu Engelliler Şube Müdürlüğü ile görüştük ve bir eğitim teknik personele verilmesini 29 Nisan 2014 tarihinde sağladık ve konuşmacı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkanı Deniz Çağlayan Gümüş’ün katılımını sağladık.

bursa heykel
Zafer Plaza önü

Heykel Çalışması

Kent estetiği ile ilgili çalışmaların hız kazanması ile birlikte, estetik kaliteyi artıracak diğer konularda gündeme gelmeye ve araştırılmaya başlandı. En çok geribildirim aldığımız konulardan biri de heykel konusu oldu ve daire başkanımız ile genel sekreter yardımcımızın Amerika’da gördüğü şık bir heykel üzerinde çalışmalar başlatıldı. Heykeltıraşlar ile görüşüldü, teknik şartnamesi hazırlandı ve hizmet alımı yapıldı. İşin süresi devam etmektedir.

Not: Bu heykel çalışması işten ayrılmamın ardından 15 Ocak’ta tamamlanması gerekirken bir iş olarak teslim edilmişti. Ancak 27 Şubat tarihinde montajı yapılmıştır. Bu heykel ile ilgili bir yazıyı da ilerleyen günlerde yazmayı planlıyorum.

Dekoratif Cadde Aydınlatmaları

Bursa caddelerinin dekoratif aydınlatmalarının yetersiz olduğu ve estetikten yoksun kaldığını özellikle yurtdışına çıktığımızda görüyoruz. Dekoratif cadde aydınlatmaları konusunda yapılan çalışmalar ile Bursa’daki birçok mimarlık ofisi ile Nişantaşı-Beyoğlu’nun aydınlatmalarını yapan İstanbul firması ile görüşüldü. Örnek çalışmalar yapıldıktan sonra raporlar oluşturuldu. Ayrıca tarihi surların yamacında, Zafer Plaza karşısında kalan Cemal Nadir Anı Duvarının gece aydınlatmalarının yapılması için bir rapor ve ön çalışma yapıldı. Yapılan çalışmalar askıda kalmıştır.

Kent Estetik Kurul Çalışmaları

Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nde geçen Kent Estetiği Kurulu atfına istinaden, geçmiş dönemlerde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne yerinde inceleme ziyaretinde bulunulmuş ve çalışmalar incelenmiştir. Kent Estetiği Kurulu’nun oluşturulması Eskişehir’de cephe sağlıklaştırma konusunda bina ruhsatlarına verilen “cephe eki” uygulamasının kent siluetine katkısı olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu çalışmanın Bursa’da yürütülmesi adına raporlar hazırlanmış ve sunulmuştur. Ancak bu konuda herhangi bir somut adım atılmamıştır.

Kent Estetiği Çalışma Grubu Oluşturulması

Kent Estetiği çalışmalarına ilgisi olan yetkin ve meslek sahibi kişiler, akademisyenler ve gönüllülerin katılımının sağlanması adına Bursa Kent Konseyi bünyesinde bir Kent Estetiği Çalışma Grubu’nun oluşturulması, proje önerilerinin alınması ve belediyemizde yapılacak yeni projelere; sivil katılımlı bir fikir altlığı oluşturulmasına yönelik çalışmalar yapılmış ve söz konusu rapor yöneticilerle paylaşılmıştır. Ancak bu konuda bir ilerleme kaydedilmemiş, askıda kalmıştır.

Baz İstasyonları – Geçiş Hakkı Komisyonu Çalışmaları

Belediyemizdeki geçiş hakları (baz istasyonları ve Telekom altyapısı) ile ilgili çalışmalar Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı koordinasyonun geçiş hakları komisyonu ile birlikte yürütülmektedir. Yasa maddesinde olan kent estetiği atfına istinaden, komisyonda yer almaktayız. Alt komisyonun saha çalışmalarını bugüne kadar gerçekleştirdik, gerçekleştirmekteyiz. Geçiş hakları komisyonun en aktif üyelerinden olup, özellikle baz istasyonlarının tipleştirmesi konusunda GSM şirketleri toplantılar gerçekleştirdik. Aynı şekilde Telekom saha dolaplarının konumlandırmaları hususunda yerel ulaşılabilirlik hususunda çalışmalar yapmaktayız. Kent estetiğine değer katacak ve vatandaş şikayetlerini azaltacak tipleştirme çalışmaları bugüne kadar büyük bir hassasiyetle ele alınmıştır.

Kamuda Geçen 4,5 Yıl

yorum