Daha önce yazmış olduğum gibi, 2015 yılı başı itibariyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden kendi isteğim ile ayrılırken mesai arkadaşlarıma özel bir yazı yazmıştım. Buna istinaden Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tüm daire başkanlarına, 3 farklı genel sekretere, genel sekretere, özel kalem, başkan danışmaları ve belediye başkanına da aşağıdaki yazıyı mail ile gönderdim. Gönderdiğim mesaj sonrası bu makamların hiçbirinden ne geribildirim ne de bir teşekkür/eleştiri aldım. Bu yazının onlar için yeterince önemli olmaması sebebiyle, işten ayrılış yazısını okuyanlar için bir örnek olabileceğini düşünerek paylaşıyorum.

Yazımın en sonunda bir değerlendirme raporundan bahsetmiştim. Bu raporu da sonraki yazılarımda derleyip yayınlayacağım ki kamu sektörü konusunda, “devlete kapağı atmak” isteyenlere ışık tutacağını düşünüyorum.

Değerli Yöneticilerim,

12.05.2010 tarihinden bu yana Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapmaktayım. Yaşamımdaki planlarım ve kariyer hedeflerim doğrultusunda, 01.01.2015 tarihinde başlayacak olan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı yeni dönem personel ihalesi çerçevesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevime devam etmeme kararımı, bir yandan üzülerek diğer yandan farklı bir heyecan duyarak sizlerle paylaşıyorum.

Çünkü beş yıla yaklaşan görev sürem boyunca bana verilen görevleri layıkıyla gerçekleştirmek ve istenin fazlasını yapmak için gayret gösterdim. Ancak iki dil bilen, yurtdışı yaşam deneyimi ve mesleki unvanı mühendis olan genç bir çalışan olarak, şu an çalıştığım pozisyonda sağladığım katma değer ve elde ettiğim başarılara rağmen mesleki kariyerimde bulunduğum şartlarda ilerleyebileceğimi düşünmemekteyim.

Özellikle aynı birimde benzer işleri yaptığımız ekip içerisindeki farklı çalışma statüsünün yarattığı özlük hakları ve ücret farklılıkları gelecekte atacağım adımlar için umut vadetmemekte, hâlihazırda yürüttüğüm işlerin altına kendi imzamı atamayışım iş motivasyonumu düşürmekte ve kariyer planı yapmamın önüne önemli bir engel olarak çıkmaktadır.

Görev yerim olan Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’ndan tarafından yukarıda bahsi geçen konulara istinaden belediye sözleşmeli kadrosuna teknik personel olarak alınmam hususu ile ilgili olarak 08.07.2013 tarihli 109741 sayılı ve 26.08.2014 tarihli 146261 sayılı, iki yazı İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı’na yazılmış, 09.07.2014 tarihli 111052 sayılı cevap alınmıştır. Özetle, “Tekstil Mühendisi unvanı ile bir kadro açılamadığı” belirtilmiştir. Belediyemizde çalışanların meslek unvanları ile yaptıkları işlerin uyumluluğu tabi ki sizlerin takdiridir.

Tek referansı yaptığı çalışmalar ile elde ettiği başarılar/başarısızlıklar olan bendeniz için Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sizlerle birlikte ve sizlerin yönetimiyle çalışmak eşsiz bir deneyim, bir zevk ve bir onurdu.

Bu süre zarfında farklı birimlerde farklı konularda çalışmak bana çok şey öğretti, çok şey kazandırdı. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Bursa’nın en büyük yatırımı olarak açılışı gerçekleştirilen Merinos AKKM’deki kongrelerden festivallere, opera ve bale etkinliklerinden çalıştaylara, sokak sanatı çalışmalarından elektronik haberleşme sistemi alt yapılarına, birçok etkinlik, plan ve projenin içerisinde yer alma şansı elde ettim. Yöneticisinden memuruna, mühendisinden çaycısına, işçisinden güvenliğine, yaptığım çalışmalara katkısı ve desteği olan herkese, sizlere teşekkürü bir borç bilirim.

Bugüne kadar Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığım çalışmaları, gözlem ve izlenimlerimi, sonraki süreçte Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne katkısının olması niyetiyle genel bir değerlendirme raporu hazırladım. Takdir, bilgi ve dikkatinize sunarım.

Saygılarımla,

İşten Ayrılış Yazısı (Üst Yöneticiler İçin)

yorum