31.12.2014 tarihi itibariyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’ndeki göreviminden kendi isteğim ile  (şahsına münhasır olan tek kişi olarak) ayrılırken, birlikte çalıştığım ve yakın olduğum iş arkadaşlarıma kısa bir veda (ayrılış) yazısı yazmıştım.

Aradan geçen yaklaşık 2 aylık süre sonunda, bloguma yeniden zaman ayırabilmeye başladım ve bu uzun sürenin ardından ilk paylaşımı benim için anlamlı olan bu yazı ile yapmak istedim.

Bu yazının ve iş yaşamı ile ilgili bundan sonra yapacağım paylaşımlarımın; işinden memnun olmayan ancak bir değişim yaratma konusunda gerekli cesareti gösteremeyen kişilere cesaret vermesini, işverenler ve yöneticilerin kendilerini vazgeçilmez olarak görmemelerini sağlamasını umuyorum.

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

12.05.2010 tarihinden bu yana Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapmaktayım. Bu süre zarfında sırasıyla, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin açılışında yer alarak Organizasyon Sorumlusu olarak, ardından Bursa Kent Konseyi’ne bağlı olarak çalışan Yerel Gündem Şube Müdürlüğü’nde Etkinlik ve Organizasyon Sorumlusu ve 2. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nde Yürütme Kurulu Üyesi ile Sosyal Medya Koordinatörü olarak ve son olarak Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nde Mühendis olarak görev yaptım.

Beş yıla yaklaşan görev sürem boyunca bana verilen görevleri layıkıyla gerçekleştirmek ve istenin fazlasını yapmak için gayret gösterdim. Ancak iki dil bilen, yurtdışı yaşam deneyimi ve mesleki unvanı mühendis olan genç bir çalışan olarak, şu an çalıştığım pozisyonda sağladığım katma değer ve elde ettiğim başarılara rağmen mesleki kariyerimde bulunduğum şartlarda ilerleyebileceğimi düşünmemekteyim.

Özellikle aynı birimde benzer işleri yaptığımız birim ve birimler içerisindeki farklı çalışma statüsünün yarattığı özlük hakları ve ücret farklılıkları gelecekte atacağım adımlar için umut vadetmemekte, hâlihazırda yürüttüğüm işlerin altına kendi imzamı atamayışım iş motivasyonumu düşürmekte ve kariyer planı yapmamın önüne önemli bir engel olarak çıkmaktadır.

Yaşamımdaki planlarım ve kariyer hedeflerim doğrultusunda, 01.01.2015 tarihinde başlayacak olan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı yeni dönem personel ihalesi çerçevesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevime devam etmeyeceğim.

Tek referansı yaptığı çalışmalar ile elde ettiği başarılar/başarısızlıklar olan bendeniz için Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sizlerle çalışmak büyük bir zevk ve onurdu. Bu süre zarfında farklı birimlerde, farklı disiplinlerle bir arada ve farklı konularda çalışmak bana çok şey öğretti, çok şey kazandırdı. Amirinden memuruna, mühendisinden çaycısına, işçisinden güvenliğine, benimle birlikte mesai yapan ve çalışmalarımda katkısı ve desteği olan herkese, hepinize teşekkürü bir borç bilirim.

Yeni yılda herkese önce sağlık, sonra duru bir zihin ve huzurlu bir yaşam dilerim.

Saygılarımla.

İşten Ayrılış Yazısı (İş Arkadaşları İçin)

yorum