2010 yılında başlayan belediyedeki profesyonel yaşantıma, 2013 yılının başı itibariyle göreve başladığım Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nde devam ediyorum. Kent Estetiği Şube Müdürlüğü kurulalı daha 6 ay olmuştu ki, bir bütçe tahsisi ile çalışmalarını sürdürmeye başlaması da benim göreve başladığım zamana denk gelmiştir. Sıfırdan yapılanan işleri, projeleri, çalışmaları özellikle bir hedef ve toplumsal bir fayda doğrultusunda devam ediyorsa her zaman sevmişimdir.

Gönüllü Hareketi’nin sıfırdan imkanlanması, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin açıldığı dönemde Bursa’nın en büyük yatırımı olarak faaliyete başlaması, Görükle Gençlik Merkezi’nin Bursa’nın ilk ve tek sivil gençlik merkezi olarak açılması, benim için ilkler listesine giren çalışmalardan bazılarıdır.

Bu çalışmaların bir diğerini Kent Estetiği Şube Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirdik. Bursa’da kent estetiğini olumsuz etkileyen unsurların,yani kent mobilyası olarak adlandıracağımız, banklar, parklar, otobüs durakları, aydınlatma elemanları, yollar, kaldırımlar, uyarı ve ikaz tabelaları ve bunun gibi diğer elemanlardaki olumsuzlukların tespit edilmesi ve giderilmesi hususunda, belediyenin diğer birimleri ile koordinasyonu sağlamak ve birlikte çalışmak gibi ulvi bir görevimiz vardı. Ulvi bir görev çünkü bu zamana kadar bu iyileştirmeler, ancak vatandaş şikayeti ya da ilgili personelin iyi niyetli olarak ilgilenmesi ile tespit edilip, çözümleniyordu. Bu noktada kurulan Kent Estetiği birimi, bu tespitlerin yapılarak kent yaşamında estetik kaygının güdülerek bir düzen sağlanması hususunda bir ilaç olmuştu. Türkiye’de kurulan ilk 5 kent estetiği biriminden birisi olarak açılması ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin konu hakkındaki vizyonunu da göstermektedir. Bursa, ne de olsa kentte açıkça görebileceğimiz en az 600 yıllık eserleri ile, önemli şehirlerimizden biridir. Türkiye’nin neresinde 30 dakika çerisinde hem kayak yapmaya hem de yüzmeye gidebilirsiniz ki?

Kent estetiği bahsettiğim bu eksikliklerin giderilmesi noktasında, Google Street View ve Yandex Panorama uygulamalarından esinlenerek, olumsuzlukların tespitinin 21. yüzyılın getirisi olan teknolojik alt yapı ile yapılması, yapılan çalışmalar sonucu veri elde edilmesi ve elde edilen bu verilen dijital olarak işlenmesi ile ilgili bir çalışma başlattık. Sonuç itibariyle, 360° panoramik görüntü çekebilen bir kamera ile entegre bir yazılım geliştirilerek, çekilen fotoğraf üzerinden söz konusu olumsuzlukların tespit edilerek, işlenebileceği ve ilgili birimlere iş emri olarak gönderilebileceği bir altyapı oluşturduk. Söz konusu bu çalışma ile Google ve Yandex’in yaptığı uygulamaların benzeri olarak Türkiye’de belediyeciliğe adapte edilmiş olarak bir ilk olma özelliğini taşıyor. (Keşke teknolojisi de Türkiye’de üretilebilse demeden geçemiyor insan)

Bu önemli ar-ge projesinin temelleri Haziran 2013’te atıldı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi var olduğu sürece de ihtiyaç duyulan bir çalışma olarak devam edecek gibi görünüyor. Proje yöneticiliğini üstlendiğim bu çalışmayı gerçekleştirmekten büyük keyif aldığımı söylemeliyim.  Birlikte çalıştığım iş arkadaşlarım, yöneticilerim ve müteahhit firmanın emek ve katkıları ile bu vizyoner projeyi bir takım çalışmasını gerçekleştirdik.

Bir yıl Almanya’da yaşadıktan sonra, 2009 yılında Türkiye’ye döndüğümde gördüğüm Bursa manzarası beni derinden etkilemiş ve üzmüştü. Oradaki kentsel tasarım, şehir planı ve düzeni, sokak ve caddelerin temizliği, ulaşım kolaylığı… Hiç birisini burada görememiştim. Bir yılın ardından, yirmi bir yılımın geçtiği, doğup büyüdüğüm kentte yaşamakta resmen zorluk çekiyordum. O süreçte yaşamış olduğum kente dair hayal kırıklığımın, aradan geçen 4 yıl sonunda benim için yapılacak profesyonel bir iş haline gelmesinin de ayrıca keyfini alıyorum. Cadde ve sokaklarda, insanlar için özellikle engelli vatandaşların sorun yaşadığı kent mobilyalarını tespit edip, en geç 30 gün içerisinde bu sorunların ortadan kalktığını görmek… İnsanın işi gerçekten hobisi gibi olmalı, severek yapmalı. Yaptığı işi kendi ve çevresindeki insanların hayatının bir kesitinde bulmalı, görmeli ve hissetmeli. İşte şu an benim tam olarak yaşadığım bu.

Aşağıdaki videoda yaptığımız çalışmanın tanıtımını yapan, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin videosunu bulabilirsiniz. Anlattığım işi o zaman daha da iyi anlayacaksınız.

Not: Videonun izlenme sayısı belediyenin internet sitesinde bir rekor kırarak, bir haftada 8500 kez izlenen video oldu, genel ortalamanın 1000 olmasına rağmen.

Google ve Yandex’ten Sonra Bursa’da

yorum