Gerçekten müthiş insanlar ve dayanışma hikayeleri var. Servi Bahçe’nin (@servibahce) sahibi Neha  Çaylan bir avukat. İstanbul’da çalışırken mesleği bırakıp İtalya’ya gitmiş. Pandemi başlayınca uzun süre karantina da kalmak yerine, Bursa’ya dönmüş. Karacabey Dağkadı Köyünde geçirmiş bu süreci. Maske takma zorunluluğu olmadan, mis gibi havada, doğanın içerisinde ve toprakla haşır neşir.

Türkiye’de sivil toplum alanının gelişmesi için düzenli bağış yapan duyarlı birisi. İtalya’da da sivil toplum kuruluşlarını yakından incelemiş, gıda bankalarının çalışmalarını gözlemlemiş.

Ekonomik zorluklar yaşayan insanlara destek olmak için çevresinde bir dayanışma çemberi oluşturmuş. Herkes erzak yardımından bulunurken ben de bir gıda bankasının yararlanıcılarına destek olayım ve Askıda Zeytin kampanyası başlatayım demiş. Toplanan zeytinlerin dağıtımı için önce Sivil Toplum için Destek Vakfı (@siviltoplumdestek) ile iletişime geçmiş. Onlar kendisini Temel İhtiyaç Derneği’ne (@temelihtiyacdernegi) yönlendirmiş. TİDER’de Bursa’da Gönüllü Hareketi Derneği (@gonulluhareketi) – Bursa Gıda Bankası (@bursagidabankasi) var diyerek bize yönlendirmiş.

Londra’dan tatil için Bursa’ya gelen arkadaşım ve dernek üyemiz Serkan ile buluşup, birlikte Karacabey’in yolunu tuttuk zeytinleri almak için. Serkan ile yol boyu hasret giderirken, Servi Bahçe’de oldukça keyifli bir sohbetimiz oldu. Bursa’dan Roma’ya, İstanbul’dan Londra’ya, sivil toplumdan politikaya, bağışçılıktan gönüllülüğe…

Neha Bey ile tanıştığıma çok memnun oldum. Kendisine ve destek veren dostlarına çok teşekkür ederim. Umuyorum bundan sonraki süreçte de birlikte yapacaklarımız olacak. 514 kilogram zeytin bağışladılar bize. Tenekelerdeki sele zeytinleri 1’er kilo paketlere bölünüp , Bursa Gıda Bankası’ndan yararlanan ailelere ulaştırılacak.

Bu güzel dayanışma hikayesini de paylaşmadan geçmek istemedim. Hikayenin kendisi kadar önemli olan bir şey daha varsa, bu da STK’lar arasındaki bu güzel dayanışma ve işbirliğidir. Çünkü dayanışma, yalnızca yardımlaşmadan ibaret değildir.

Bir Zeytin Dayanışması

yorum